Opublikowano:

Czy wkładki ortopedyczne na haluksy są skuteczne?

Czy wkładki ortopedyczne na haluksy są skuteczne?

Na stopach opiera się ciężar całego ciała, dlatego tak ważne jest zadbanie o ich dobrą kondycję. Jednym z powszechniej występujących problemów zdrowotnych stóp są haluksy. Powstają one na skutek nieleczonego płaskostopia poprzecznego. Obniżenie i spłaszczenie łuku poprzecznego powoduje przeniesienie jednego z głównych punktów podparcia stopy z pierwszej na drugą i trzecią kość śródstopia. Nierównomierny rozkład ciężaru ciała przyczynia się do powstania deformacji stopy i związanych z nią objawów bólowych.

Haluksy – przyczyny powstawania palucha koślawego

Spłaszczenie łuku poprzecznego stopy spowodowane nieleczonym płaskostopiem poprzecznym powoduje poszerzenie się stopy w śródstopiu, a tym samym miejscowe rozchodzenie się kości i przeniesienie fizjologicznego punktu podparcia na drugą i trzecią kość śródstopia. Nieleczone płaskostopie przyczynia się więc do powstania deformacji, jakimi są paluchy koślawe, czyli haluksy. Wkładki ortopedyczne, obuwie medyczne, rehabilitacja i inne formy leczenia mają na celu nie tylko poprawę wyglądu stopy, lecz także pomagają przy objawach bólowych. Schorzenie to bowiem powoduje nie tylko nieestetyczny wygląd stopy, lecz także jest powodem uciążliwych objawów w postaci dyskomfortu, bólu, nawracających odcisków i nagniotków, a także modzeli.

Haluksy – wkładki ortopedyczne i inne sposoby leczenia

Problem haluksów najczęściej dotyka kobiety, a jego przyczyną jest dobór nieodpowiedniego obuwia. Rehabilitację najlepiej wdrożyć już na wczesnym etapie, kiedy wciąż możliwe jest ustawienie palucha w odpowiedniej osi. Rozwiązaniem w takim przypadku jest terapia manualna, mająca na celu mobilizację stawów oraz rozciągnięcie i wzmocnienie odpowiednich partii mięśni, kinesio taping, a także wkładki ortopedyczne. Haluksy odpowiednio szybko zdiagnozowane, najlepiej jeszcze przed wystąpieniem objawów bólowych, pozwalają na wczesne rozpoczęcie rehabilitacji, co zwiększa skuteczność terapii. Wkładki ortopedyczne mają na celu uniesienie łuku poprzecznego stopy, przywracając tym samym fizjologiczny rozkład nacisku stopy na podłoże.

Wśród głównych przyczyn powstawania płaskostopia poprzecznego wyróżnić można podłoże genetyczne, niedopasowane obuwie oraz częste noszenie obuwia na obcasie lub z wąskim noskiem. Odpowiednio wcześnie wdrożona profilaktyka i rehabilitacja skutecznie pomaga w zniwelowaniu nieprzyjemnych skutków schorzenia – zarówno związanych z nieestetycznym wyglądem, jak i bólem.