Co to jest kompleksowa terapia przeciwobrzękowa (KTP)?
Terapia przeciwobrzękowa ma na celu poprawę jakości życia pacjenta, który choruje na obrzęk chłonny. Celem terapii jest redukcja obrzęku, zmniejszenie zwłóknienia tkanek oraz poprawę zakresu ruchomości stawów. W ramach terapii wykonuje się między innymi drenaż limfatyczny oraz kompresjoterapię w celu zmniejszenia obrzęku.
Co to jest obrzęk limfatyczny?
Obrzęk limfatyczny możemy scharakteryzować jako nagromadzenie wody i białek w przestrzeni tkankowej. Jest to stan patologiczny, w którym uszkodzone lub niewydolne naczynia limfatyczne ulegają zapchaniu przez nadmiar limfy (chłonki) oraz znajdujących się w niej odpadów metabolicznych. Taka sytuacja powoduje nagromadzenie się płynu bogatobiałkowego pod skórą w przestrzeni międzykomórkowej, wywołując obrzęk. Zaawansowana postać choroby prowadzi w konsekwencji do powstania przewlekłego procesu zapalnego w obrębie skóry i tkanki podskórnej.
Charakterystyczne cechy obrzęku limfatycznego:
-asymetryczna lokalizacja
-dodatni objaw Stemmera (brak możliwości uniesienia fałdu skóry np. przy palcu u stopy)
-charakterystyczne pogłębienie fałdów skóry
-temperatura skóry nie jest podwyższona
-zabarwienie blade
-niebolesny
-często: brodawki skórne, róża, grzybica palców
Skąd się bierze?
Obrzęk limfatyczny (chłonny) jest spowodowany niewydolnością układu limfatycznego. Może wynikać z nieprawidłowej budowy i funkcji układu chłonnego (postać pierwotna), operacji skutkującej usunięciem węzłów chłonnych, radioterapii, urazów, stanów zapalnych, przewlekłej niewydolności żylnej, infekcji pasożytniczej lub może być związany z chorobą nowotworową
Jak się go leczy:
Obrzęk chłonny jest chorobą nieuleczalną, lecz można ją kontrolować, stosując Kompleksową Terapię Przeciwobrzękową (KTP), obejmującą między innymi drenaż limfatyczny oraz kompresjoterapię. Składa się ona z dwóch faz:
Faza intensywna:
-manualny drenaż limfatyczny
-kompresjoterapia – bandażowanie
-terapia ruchowa – ćwiczenia
-pielęgnacja skóry
CEL: zmniejszenie obrzęku
Faza optymalizująco-utrwalająca:
-pielęgnacja skóry
-terapia ruchowa – ćwiczenia
-kompresjoterapia – prawidłowo dobrana odzież uciskowa
-systematyczne wizyty u lekarza i fizjoterapeuty
-obserwacja obrzęku
CEL: optymalizacja i utrwalenie uzyskanego efektu, zapobieganie nawrotom obrzęku.