Opublikowano:

Obuwie medyczne – Jakie wybrać?

Buty Medyczne Fit Clog 42 kolor czarny

Obuwie medyczne – Jakie wybrać?

Aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo podczas pracy zaleca się stosowanie profilaktycznego obuwia medycznego. Specjalnie wyprofilowane modele, z szerokim noskiem, nie tylko gwarantują wysoki komfort podczas użytkowania, lecz także dostępne są w nowoczesnych, modnych fasonach, niewiele różniących się od standardowych produktów dostępnych w sklepach obuwniczych.

Obuwie zdrowotne – dla kogo?

Medyczne obuwie profilaktyczne powstało z myślą o osobach, które większość czasu spędzają stojąc, lub pokonując wiele kilometrów. Ze względu na taki charakter pracy zarówno stopy, jak i całe ciało narażone jest na znaczne obciążenia, wstrząsy i inne niedogodności. Po obuwie medyczne często sięga personel ochrony zdrowia, weterynarze, fryzjerzy, kosmetyczki i inni pracownicy branży beauty, a także pozostałe osoby, których zawód wymaga wielogodzinnego stania i chodzenia podczas pracy. Odpowiednio dobrane obuwie profilaktyczne zmniejsza obciążenie i zmęczenie nóg oraz wpływa na prawidłowy rozkład masy ciała, tym samym zapobiegając powstawaniu wad kończyn, stóp, a także związanych z nimi dolegliwości bólowych.

Rodzaje obuwia medycznego

Wśród najczęściej wybieranych modeli obuwia medycznego znajdują się półbuty, klapki, sandały oraz specjalistyczne modele dedykowane konkretnym problemom zdrowotnym. Charakteryzują się one wysoka trwałością oraz łatwością w utrzymaniu czystości. Obuwie zdrowotne wykonane jest z elastycznych tkanin, dzięki czemu są łatwe do zakładania i zapewnia swobodę ruchów. Nowoczesne obuwie zdrowotne dostosowane jest do współczesnych potrzeb, dlatego ich podeszwa składa się najczęściej z niemalowanego drewna, gumy lub korku oraz warstwy gumy antypoślizgowej, zapewniającej przyczepność oraz redukującej drgania. Zdrowotne kapcie damskie i męskie są lekkie, wygodne i zapewniają z kolei wysoki poziom cyrkulacji powietrza. Klapki i sandały najczęściej wyposażone są w regulowane paski, umożliwiające idealne dopasowanie obuwia do stopy.

Prawidłowe ułożenie i rozwój stopy ma wpływ na zdrowie kręgosłupa, stawów i całego organizmu. Specjalne obuwie medyczne, o odpowiednio wyprofilowanym kształcie zapewnia stabilne podparcie dla stóp, co ułatwia zachowanie prawidłowej postawy ciała oraz zapobiega występowaniu i pogłębianiu się różnych schorzeń, takich jak płaskostopie, czy haluksy.