Opublikowano:

Czy każdy opatrunek ma takie samo zastosowanie?

Czy każdy opatrunek ma takie samo zastosowanie?

Na rynku pojawia się coraz więcej zarówno podstawowych jak i specjalistycznych opatrunków. Pojawia się więc pytanie jak dobrać opatrunek do swoich potrzeb?

Opatrunek, oprócz osłaniania rany, może spełniać także inne funkcje. Niekiedy zawiera specjalne substancje o właściwościach przeciwbakteryjnych oraz wspomagających proces gojenia się rany.

Możemy wyróżnić m.in opatrunki:

  • Absorpcyjne – inaczej chłonne, to taki rodzaj opatrunku, który potrafi pochłaniać wysięk z rany i zapewnić jej suche środowisko. Opatrunki te mają różny stopień chłonności przeznaczone na rany: lekko sączące, z umiarkowanym wysiękiem oraz z bardzo dużym wysiękiem.
  • Chłodzące/ hydrożelowe – to opatrunki hydroaktywne o działaniu chłodzącym i nawilżającym ranę, co jednocześnie uśmierza ból i niweluje uczucie pieczenia.
  • Hydrokoloidowe – to rodzaj opatrunków ochronnych zmniejszających nacisk na ranę i zapobiegających urazom mechanicznym oraz zabezpieczających przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Wchłaniają one wysięk z rany dzięki czemu zwiększają objętość i zmieniają konsystencję w żelopodobną. Żel pokrywa/wypełnia zranione miejsce zmniejszając ból i przyśpieszając proces gojenia się rany.
  • Ze srebrem – jest to wysokospecjalistyczny opatrunek barierowy do leczenia ran przewlekłych, martwiczych lub zainfekowanych. Najczęściej stosuje się je na głębokie odleżyny i rozległe owrzodzenia, korzystając z dobroczynnych właściwości srebra znajdującego się w strukturze materiału opatrunkowego.

Jeśli nie wiesz jaki opatrunek masz dobrać do swojej rany to zapytaj o to nasz personel w sklepie. Chętnie Ci doradzimy!