Opublikowano:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o płaskostopiu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o płaskostopiu

Płaskostopie to problem, który dotyka zarówno osoby młode, jak i dorosłych. Charakteryzuje się ono tym, że stopa w całości przylega do ziemi – nie pojawia się charakterystyczny łuk po wewnętrznej stronie podeszwy, który występuje w przypadku zdrowej stopy zapewniający trzy punkty podparcia: pięta, zewnętrzna krawędź oraz przednia część stopy. Pozostałe części są uniesione, chroniąc mięśnie, więzadła i stawy, a także niwelując wstrząsy podczas chodzenia.

Płaskostopie – rodzaje i objawy

Wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia – poprzeczne oraz podłużne. Drugie z nich jest najczęściej spotykane i powstaje na skutek obniżenia łuku podłużnego stopy. Ma ono negatywny wpływ na elastyczność mięśni w stopie, tym samym sprawiając trudności podczas chodzenia. Aby wyeliminować te niedogodności, stosuje się specjalistyczną rehabilitację oraz wkładki na płaskostopie podłużne. Drugim rodzajem deformacji stopy jest płaskostopie poprzeczne. Występuje ono rzadziej, w wyniku obniżenia łuku poprzecznego stopy. Zmieniają się wówczas punkty podparcia w przedniej części stopy, z pierwszej kości śródstopia, na kość drugą i trzecią. Ten typ deformacji nie powoduje dolegliwości bólowych.

Płaskostopie – przyczyny i leczenie

U dzieci do piątego roku życia występuje tak zwane płaskostopie fizjologiczne, które nie jest uznawane za nieprawidłowość w budowie stopy i nie wymaga leczenia. Do płaskostopia u osób dorosłych prowadzić może osłabienie mięśni i więzadeł oraz długotrwałe przeciążenie stóp. Nie bez znaczenia jest także czynnik genetyczny. Także nieodpowiednio dobrane obuwie może przyczyniać się do rozwoju tego typu deformacji stopy, dlatego osoby dotknięte problemem powinny nosić specjalne obuwie oraz wkładki, dopasowane do rodzaju wady. W ofercie sklepów medycznych znajduje się zarówno obuwie na płaskostopie poprzeczne, jak i podłużne.

Nieleczone płaskostopie może prowadzić to poważniejszych skutków, dlatego nie należy tego problemu lekceważyć. Poza stosowaniem specjalistycznego obuwia i wkładek zaleca się także ćwiczenia ortopedyczne, a w bardzo skomplikowanych przypadkach wdraża się leczenie operacyjne. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, ważna jest także profilaktyka, zalecana przede wszystkim u najmłodszych dzieci.